V dňoch 22. až 26. novembra sa konali v Ruskej federácii republiky Sakha v meste Jakutsk majstrovstvá sveta v Mas-wrestlingu. Slovensko na tomto šampionáte reprezentovali Bardejovčanka Jana Vašková a Attila Kitanovič z Dunajskej stredy. Slovenská výprava na čele s Jánom Matejom, trénerom Marcelom Matejom, Janou Vaškovou a Attilom Kitanovičom odlietala na šampionát v stredu 21. novembra ráno o 5:50 z Budapešti do Moskvy a odtiaľ večer o 18:00 Moskovského času 7,5 hod. letom do Jakutska, hlavného mesta republiky Sakha s príletom o 6:30 hod. (čas. posun 8 hod.), kde nás privítalo pre nás veľmi chladné počasie -35ºC.

Štvrtok 22.11 po prílete bol pre nás deň na ubytovanie a odpočinok. V piatok bolo pre oboch našich reprezentantov v čase od 9:00 do 14:00 povinná registrácia. O 14:00 absolvovala Jana Vašková váženie spojené so žrebovaním štartovného čísla. Po ukončení váženia o 16:00 sme sa dozvedeli, že v hmotn. kategórii do 85 kg v ktorej bude Janka štartovať bude celkom 10 súťažiacich z 10 krajín a súperkou jej bude Ruska reprezentantka.

Súťaž bola rozdelená do dvoch dní. V sobotu štartovali ženy hmotn. kat. do 55 kg, 75 kg, 85 kg a muži do 60 kg, 70 kg a 120 kg. V nedeľu ženy do 65 kg, nad 85 kg a muži 80 kg, 90 kg, 105 kg a nad 120 kg.

Ako prvá z našich pretekárov štartovala v sobotu v kat. do 85 kg Jana Vašková. Samozrejme Janka mala zo svojej súperky veľký rešpekt. Ruská reprezentantka Kristina Kochesokova je majsterkou Ruska, aktuálna majsterka sveta a víťazka svetového pohára. Vzhľadom nato, že súťaž prebieha na dva prehraté zápasy tj. ak pretekár 2 x prehrá zo súťaže vypadáva, Janka aj v prípade prehry by mala šancu zabojovať ešte o bronzovú medailu. Naša kalkulácia bola však zbytočná, pretože Janka vynikajúcim výkonom nedala svojej súperke šancu a zvíťazila 2:0. Týmto víťazstvom mohla už pomýšľať aj na medailové umiestnenie. Ďalšou súperkou v 2.kole bola Maďarská reprezentantka Vanessza David, tiež skúsená dlhoročná pretekárka, medailistka z posledných majstrovstiev sveta. Janka s maďarskou reprezentantkou zvíťazila suverénnym spôsobom 2:0, keď ju 2 x za krátky čas prehodila na svoju stranu.

Po týchto dvoch víťazstvách sme mali veľkú radosť pretože Janka bola už vo finále a čakali sme na jej súperku v zápase Američanky Mary Toole Cain a Uzbekistanskej reprezentantky Alesy Gureva. Víťazskou a súperkou Janky sa stala reprezentantka USA Mary Toole Cain, ktorá tiež neprehrala ani jeden zápas.

IMG 7811FOTO: Lena Tomskaya/IMWF

Finále sa uskutočnilo po Slávnostnom otváracom ceremoniály o 16:30. Pravdu povediac nepredpokladali sme, že sa Janka dostane až do finále pretože sú to jej prvé preteky v tomto športe na takomto veľkom šampionáte. Vzhľadom na predvedený výkon v predchádzajúcich zápasoch Janka získala medzi početným publikom cca 3000 divákmi veľké sympatie a už po príchode na pódium ju začali mohutne povzbudzovať. Všetci sme mysleli vrátane divákov, že to bude veľký boj, no Janka predviedla vynikajúci výkon a Američanke nedala žiadnu šancu a zápas suverénnym spôsobom za veľmi krátky čas vyhrala 2:0, keď súperku 2 x prehodila na svoju stranu. Týmto víťazstvom sa stala majsterkou sveta v hmotnostnej kategórii do 85 kg.

Výsledky:
1. Jana Vašková - Slovensko
2. Mary Toole Cain - USA
3. Vanessza David - Maďarsko
3. Alesya Gureva - Uzbekistan

V nedeľu štartoval v hmot. kat. do 80 kg Attila Kitanovič. V tejto hmot. kat. bolo celkom 26 súťažiacich. Hneď v 1.kole to mal Attila veľmi ťažké . Los mu pridelil veľmi ťažkého súpera, skúseného pretekára z Kirgistanu s ktorým prehral 2:0. Ďalšie 3 zápasy s pretekármi z Libanonu, Lotyšska a Sri Lanky vyhral a dostal sa medzi siedmych najlepších. Keby v ďalšom zápase vyhral, mohol bojovať o 3.miesto. No s Arménskym pretekárom Oganesom Davtianumom prehral 2:0 a obsadil tak vynikajúce 6.miesto.

Výsledky:
1. Djulas Nogovitsyn - Rusko
2. Husniddin Eliev - Uzbekistan
3. Ruslanbek Chynyek Uulu - Kirgistan
3. Askat Dzhunushev - Kooirgistan
6. Attila Kitanovič - Slovensko

Súťaž bola organizovaná na veľmi vysokej úrovni. Otvárací a záverečný ceremoniál bol fascinujúci. Účinkovalo veľké množstvo (cca 100) tanečníkov v rôznych krojoch. Vzhľadom na to, že v Jakutsku je mas-wrestling národným športom boli tribúny zaplnené divákmi (okolo 3000), ktorí mohutne povzbudzovali nie len domácich ruských športovcov, ale aj športovcov z ostatných krajín.


Takto pripravený šampionát a na takej to úrovni som ešte nezažil hoci som sa zúčastnil ako viceprezident svetovej federácie silového trojboja GPC množstva svetových a Európskych šampionátoch.

Ján Matej
Viceprezident SASAT